DO NOT DELETE

Staff Profiles

School Leaders

Timothy Rogers

Timothy Rogers

Secondary Principal
Holli Pekhazis

Holli Pekhazis

Secondary Vice Principal
David Gerber

David Gerber

Primary Vice Principal, PYP Curriculum Coordinator

Wellbeing and Inclusion Support

Carolina Barboza

Carolina Barboza

Primary Counsellor
Sofie Barker

Sofie Barker

English as Additional Language Teacher Assistant
Tristan Cooke

Tristan Cooke

Learning Support Teacher
Hannah Docherty

Hannah Docherty

Head of Inclusion
karolina lachaar

karolina lachaar

Learning Support Assistant, French Teacher
Louise Mehta

Louise Mehta

Primary Learning Support
Gerald Samuels

Gerald Samuels

Secondary Learning Support
Kimberly Sharpe

Kimberly Sharpe

Head of Counselling & Secondary Counsellor
Leah Vahanian

Leah Vahanian

English as Additional Language Teacher

Arabic and Islamic

Sara Abdalla

Sara Abdalla

Primary Arabic B
Hussam Al Metlak

Hussam Al Metlak

Secondary Arabic B
Malik Ali

Malik Ali

Secondary Arabic A
Safa Daoud

Safa Daoud

Primary Arabic A
Sara Hafez

Sara Hafez

Head of Arabic and Islamic
Pauline Owayjan

Pauline Owayjan

Arabic Department Chair
Warda Samir

Warda Samir

Primary Arabic B

Physical Education

Daniel Walker

Daniel Walker

Athletics Director/PE male
Amber Withers

Amber Withers

PE Teacher and Gifted & Talented Coordinator

EYP

Amy Bossler

Amy Bossler

Early Years Teacher
Kristel Bourgeois

Kristel Bourgeois

Early Years Teacher
Samantha Colman

Samantha Colman

Early Years Teacher
Karen Cooke

Karen Cooke

Early Years Teacher
Emma Cooney

Emma Cooney

Early Years Teacher
Lorraine Cullinane

Lorraine Cullinane

Early Years Teacher
Nicola Delaney

Nicola Delaney

Early Years Teacher
Carley Fittis

Carley Fittis

Early Years Teacher
Seana Gregg

Seana Gregg

Early Years Teacher
Kelsey Hamza

Kelsey Hamza

Early Years Teacher
Tiffany Lydon

Tiffany Lydon

Early Years Teacher
Megan McDermott

Megan McDermott

Early Years Teacher
Audrey Piccioli

Audrey Piccioli

Primary Years Teacher
Laetitia Samuels

Laetitia Samuels

EYP/PYP French Teacher
Wendy Slack

Wendy Slack

Primary Years Teacher
Kay Stothard

Kay Stothard

Early Years Teacher
Cheryl Wood

Cheryl Wood

Early Childhood Coordinator

PYP

Sandra Aragon

Sandra Aragon

Primary Years Teacher
Nichola Arnott

Nichola Arnott

Primary Years Teacher
Jessica Botes

Jessica Botes

Primary Years Teacher
Sinéad Cahill

Sinéad Cahill

Design and IT Integration Coordinator
Megan Copeland

Megan Copeland

Primary Years Teacher
Clare Duffield

Clare Duffield

Primary Years Teacher
Luke Enfield

Luke Enfield

EYP/PYP Art Teacher
Kim Gerber

Kim Gerber

Primary Years Teacher
Stephen Hurren

Stephen Hurren

Primary Years Teacher
Louise Lee

Louise Lee

Primary Phase Leader
Claire Lind

Claire Lind

Primary Years Teacher
Gina Lloyd

Gina Lloyd

Learning Support Teacher
Kerry Mackinnon

Kerry Mackinnon

Primary Years Teacher
Marcie Mckim

Marcie Mckim

Primary Years Teacher
Donna O'Sullivan

Donna O'Sullivan

Primary Years Teacher
Benjamin Roberts

Benjamin Roberts

Primary Years Teacher
Julie Serrao

Julie Serrao

Primary Years Teacher
Brett Solomon

Brett Solomon

Primary Years Art & Music Teacher
Johanna Wild

Johanna Wild

Primary Years Teacher

MYP

Lee Bossler

Lee Bossler

Pastoral Lead/Psychology
Linda Bouziane

Linda Bouziane

Head of Language Acquisition
Claire Brady

Claire Brady

Music & Arts Teacher
Abby Brewer

Abby Brewer

Head of English
Sinéad Cahill

Sinéad Cahill

Design and IT Integration Coordinator
Ashley Eleonor

Ashley Eleonor

Pastoral Lead/I & S
Michael Kraher

Michael Kraher

Mathematics Teacher
Jorge Lopez

Jorge Lopez

Head of Science
Michelle Mckeever

Michelle Mckeever

Head of Visual Arts
Jamie Moxom

Jamie Moxom

Head of Mathematics
Lisa Murphy

Lisa Murphy

IBCP Coordinator
Damayanti Rao

Damayanti Rao

IB/DP Coordinator
Aimee Thomas

Aimee Thomas

Design Technology
Sarah Walsh

Sarah Walsh

Biology Teacher

Administration

Suneetha Nettikaden

Suneetha Nettikaden

Human Resources Manager
Sam Dillow

Sam Dillow

Admissions Manager
David Tunmise

David Tunmise

Head of Security
Khelly Araula

Khelly Araula

Junior Accountant
Suvash Khanal

Suvash Khanal

Facilities Manager
Michelle Orden

Michelle Orden

Reception Assistant
Nadia Petersen

Nadia Petersen

Academic Coordinator
Venkata  Reddy Satti

Venkata Reddy Satti

Assistant Facilities Manager
Pernille Stroem

Pernille Stroem

Administrative Assistant & ASA Support
Hafiz Muhammad Tehseen

Hafiz Muhammad Tehseen

IT Infrastructure Engineer
Alona Vendel

Alona Vendel

Communications Manager

Teaching Support Staff

1 2 > showing 1 - 28 of 34 constituents
Goldy Arnoco

Goldy Arnoco

Teacher Assistant (KG2 - KB)
Donna Catapia

Donna Catapia

Teacher Assistant (Inclusion)
Edylyn Chan

Edylyn Chan

Teacher Assistant (KG2 - KC)
Merlinda Daygo

Merlinda Daygo

Teacher Assistant (PreK - TL)
Lycca Diaz

Lycca Diaz

Teacher Assistant (KG2 - SC)
Rochelie Fracisco

Rochelie Fracisco

Teacher Assistant (PreK - CF)
Belinda Galang

Belinda Galang

Teacher Assistant (KG1 - LC)
Bernadeth Godoy

Bernadeth Godoy

Teacher Assistant (KG1 - EC)
Arush Hashmi

Arush Hashmi

Teacher Assistant (G3 - JB & LB)
Sheena Honasan

Sheena Honasan

Teacher Assistant (KG2 - WS)

Karolina Lachaar

Learning Support Teacher Assistant
Eunice Lum

Eunice Lum

Teacher Assistant (Library Assistant)
Cruziane Malinao

Cruziane Malinao

Science Laboratory Technician
Edilberta Manuel

Edilberta Manuel

Teacher Assistant (PreK-ND)
Jessa Mapalo

Jessa Mapalo

Teacher Assistant (G4- BR & JS & NA)
Jesca Mataure

Jesca Mataure

Teacher Assistant (PreK - TL)
Anna Matium

Anna Matium

Teacher Assistant (KG2 -KB)
Thubalihle Mhlanga

Thubalihle Mhlanga

Teacher Assistant (KG2 - AB)
Gloria Nakizza

Gloria Nakizza

Teacher Assistant (KG1 - MM)
Chidimma Nwankwo

Chidimma Nwankwo

Teacher Assistant (KG1 - SG)
Joyce Nyaonga

Joyce Nyaonga

Teacher Assistant (KG1 - KS)
Osaseivie Obaseki

Osaseivie Obaseki

Teacher Assistant (G3 - JW & GL)
Lydia Ojiambo

Lydia Ojiambo

Teacher Assistant (PreK - CF)
Cherry Ordeniza

Cherry Ordeniza

Teacher Assistant (G2 - SH)
Rosana Rosales

Rosana Rosales

Teacher Assistant (G1 - CD)
Maria Salang

Maria Salang

Teacher Assistant (PreK - AP)
Cristina Sampaga

Cristina Sampaga

Teacher Assistant (G1 - DO)
Cristy Sarmiento

Cristy Sarmiento

Teacher Assistant (G1 - MC)

Embed